Tatarska majówka w Kruszynianach

Spektakl „Pod obcym sztandarem” – Kruszyniany, 15 sierpnia 2019, godz. 19.00

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach, Kruszyniany 62

WSTĘP WOLNY

Spektakl „Pod obcym sztandarem” to już drugi koncert niepodległościowy zrealizowany przez Polskich Tatarów w Kruszynianach w dniu Święta Wojska Polskiego.

Koncert ukazuje walkę Polskich Tatarów „Za Naszą i Waszą Wolność”, którą toczyli na obczyźnie – ramię w ramię z polskimi żołnierzami oraz w szeregach polskich formacji wojskowych, począwszy od czasów odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. To za zasługi i waleczność w tej wyprawie Polski Król nadał Polskim Tatarom wieś Kruszyniany. Tatarzy walcząc ramię w ramię z Polakami, bili się w szeregach Legionów, a także na wielu frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. Jednym z ostatnich mianowanych przez gen. Władysława Andersa żołnierzy II Rzeczypospolitej był Polski Tatar Rafał „Gan” Ganowicz. Służąc w Katandze i w Jemenie zasłynął jako kondotier – żołnierz najmujący się do walki o wolność ogarniętych komunistycznymi rebeliami państw afrykańskich. Podczas walk z radzieckimi tzw. doradcami wojskowymi zniszczył kilka sowieckich czołgów oraz odrzutowiec MIG-21. Dokumenty znalezione przez Ganowicza przy pilocie MIG-a, płk. Kozłowie, zostały zaprezentowane na forum rady bezpieczeństwa ONZ, przyczyniając się do udowodnienia światu udziału Rosjan w wojnie w Jemenie, któremu ci ostatni wielokrotnie zaprzeczali.

W dalszej części narracja ukaże udział polskich formacji wojskowych w walkach toczonych na obcej ziemi na przestrzeni wielu wieków historii Polski, od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich począwszy, a na historii Lecha Zondka, Polaka walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku kończąc.

Na repertuar koncertu złożą się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym: Lwowskice Puchacze (1943), Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944) oraz Jacka Kaczmarskiego: Nasza klasa (1983), Źródło (1978) i Katyń (1984). Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010), Nadir (2014) i Enigma (2014). Wspólnie zaśpiewamy też Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Spektakl wykonają muzycy zespołu „Koncert Niepodległości”, w tym:

Ola Turkiewicz (śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew), Piotr Krzemiński (trąbka), Marcin Riege (pianino, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja) Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Wojciech Rot (II skrzypce),Malwina Kęsicka (altówka), Kinga Chudzikowska (wiolonczela), Robert Czebotar (narracja) oraz Jacek Górski i Janusz Aleksandrowicz (scenariusz)

Organizacja: Muzułmańska gmina wyznaniowa w Kruszynianach

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej
 

Patronat medialny: PAP i Polskie Radio

Partner: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej